Titulní obrázek


Nejspolehlivější vůz za posledních patnáct let? Mitsubishi Lancer!

Pokud si chcete koupit nejspolehlivější vůz a těm méně spolehlivým se vyhnout, určitě nepřestávejte číst. Britská společnost Warranty Direct totiž vytvořila statistiku nejspolehlivějších aut. A to již po patnácté. Statistiky hovoří jasně - nejspolehlivějším vozem se stal Mitsubishi Lancer z let 2005 a 2008.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Ukazatelem spolehlivosti je kombinace množství závad na autě, nákladů na jejich odstranění a náročnosti servisních prací. Počítáno je i průměrné stáří auta a počet najetých kilometrů. Tyto veličiny se promítnou do takzvaného Reliability Indexu. Výpočet indexu je nastaven tak, že průměrně spolehlivé auto dosáhne hodnoty 100. Čím vyšší číslo, tím je vůz méně spolehlivý. Ve statistikách Warranty Direct se objevuje už na 450 modelů. Nutnou podmínkou do zařazení v žebříčku je to, že má dostatečný počet exemplářů daného vozu sjednané pojištění servisních prací u této firmy.

Spolehlivým automobilům jasně dominují japonské značky. Sedm z deseti nejlépe hodnocených vozů pochází právě od nich. Nejlépe dopadlo Mitsubishi Lancer z let 2005 až 2008. Ze statistik britské společnosti vyplývá, že méně než jeden Lancer musí během jednoho roku do servisu. Dvě třetiny Lancerů, které do servisů zamířily, měly potíže se zavěšením nebo nápravami. Druhá skončila minulá generace Opel Agila, u které průměrné servisní náklady stojí tři čtvrtiny toho, co u Lanceru. Model Suzuki Alto z let 1997-2006 je na třetím místě. Spokojeni s kvalitou svého vozu mohou být i majitelé Mazdy MX-5. Zatímco aktuální generace tohoto sporťáku skončila sedmá, ta předchozí není o nic horší, skončila na jedenáctém místě. Na dalších místech stanuly Toyota Aygo(2005-2010), Honda HR-V(1998-2006), Volvo S40(1996-2004).

Na opačném konci žebříčku se umístily vozy luxusních značek, Mercedes-Benz má mezi deseti nejméně spolehlivými auty tři zástupce, Audi dva. Tyto automobily musely často zamířit do opravny, popřípadě byly náklady za servis velice vysoké. Například průměrná oprava Porsche 911 (996) stála 847,52 liber, tedy v přepočtu asi 26.900 korun.