Titulní obrázek


Japonské automobilky odstupují od spolupráce na evropské trhu

Kvůli slabé poptávce na evropském trhu se nyní začínají stahovat i japonské automobilky. Partnerství tak chtějí ukončit Isuzu, Mitsubishi a Mazda.

Isuzu prý hodlá ukončit společný vývoj motorů s německou automobilkou Opel a zkoumá možnosti, jak vystoupit z polského společného podniku na výrobu motorů s americkou General Motors. Isuzu se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Mitsubishi již podle listu Nikkei zastavila dodávky elektromobilů pro francouzskou společnost Peugeot a přestala od ní odebírat naftové motory. Společný podnik těchto firem v Rusku by ale měl pokračovat. Naftové motory podle listu přestane od Peugeotu odebírat také Mazda.

Prodej automobilů v Evropské unii se podle údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) v letošním prvním pololetí snížil o téměř sedm procent na 6,6 milionu vozů. V Japonsku prodej naopak stoupl o více než polovinu na 2,95 milionu vozů. Loni byl japonský automobilový sektor těžce zasažen zemětřesením, které narušilo výrobu i poptávku.

Ovšem za ekonomickou krizi nikdo nemůže. Bylo by vhodnější vyčkat na zlepšení situace. Odepisovat společnosti kvůli nepříznivé situaci není moc pěkné.